Porady

Dr Magdaleny Piotrowskiej (Chirurg Stomatolog)

Resekcja wierzchołka korzenia zęba

Zabieg polega na chirurgicznym odcięciu końcowego fragmentu korzenia zęba (wierzchołka) i wyłyżeczkowaniu jego okolicy. Wykonuje się go, gdy leczenie kanałowe jest nieskuteczne lub nie możliwe (np. gdy kanał jest zamknięty przez złamane narzędzie lub inną przeszkodę). Często w okolicy wierzchołka kanału zęba są zmiany zapalne o charakterze tzw. ziarniaka lub torbieli. Zabieg resekcji wierzchołka pozwala na ich usunięcie i prawidłowe gojenie. 

Zabieg wykonujemy zwykle w przypadku zębów przednich (siekacze, kły) lub bocznych (zęby przedtrzonowe, rzadziej górne pierwsze trzonowce – „szóstki”). O powodzeniu zabiegu decyduje wiele czynników. Są to m.in.: 

  • przygotowanie pacjenta (współisniejące choroby ogólne) 
  • stan zęba (długość jego korzenia) 
  • rozległość zmiany, którą chcemy usunąć, 
  • stan zęba po leczeniu kanałowym, 
  • rodzaj planowanego leczenia po zabiegu chirurgicznym. 

Palenie tytoniu często utrudnia gojenie tkanek po zabiegu. Jeśli są wskazania pobieramy tkanki (np.: torbiel, tkankę ziarninową) do badania histopatologicznego mikroskopowego. Zabieg prowadzi się w osłonie antybiotykowej. 

Chirurgiczne usunięcie zęba

To zabieg polegający na odsłonięciu tkanek miękkich (nacięcie i ich przemieszczenie) oraz kości nad zębem zatrzymanym lub fragmentem zęba (np. złamanym korzeniem, zębem mocno zniszczonym próchnicą lub z zakrzywionymi korzeniami). Chirurg delikatnie usuwa kość frezem kostnym lub innym narzędziem nad zębem aby następnie go usunąć. Ranę zszywa się, a jeśli są wskazania podajemy
antybiotyk.

Chirurgiczne odsłonięcie zęba

zatrzymanego i naklejenie zamka ortodontycznego

Zabieg polega na nacięciu błony śluzowej i okostnej, odsłonięciu płata z tych tkanek i dotarciu do miejsca gdzie znajduje się zatrzymany ząb. Często ząb pokryty jest kością, którą trzeba częściowo usunąć. Zatrzymaniu najczęściej ulegają ostatnie trzonowce – „ósemki”, kły i zęby przedtrzonowe. Inne zęby też mogą ulegać zatrzymaniu. W takich przypadkach lekarz stomatolog powinien poinformować pacjenta o braku zęba i wytłumaczyć co powinno być zrobione. 

 Czasami pacjent lub rodzice dziecka z zatrzymanym zębem sami zauważą brak zęba i/lub zębów w jamie ustnej i zgłaszają się do lekarza. Leczenie prowadzi chirurg stomatolog a zabieg przeprowadzamy po konsultacji z lekarzem ortodontą. Trzecie zęby trzonowe – „ósemki” usuwamy w sposób chirurgiczny opisany dalej. Pozostałe zęby w zależności od możliwości i potrzeb sprowadzamy do łuku zębowego (we współpracy z lekarzem ortodontą) lub usuwamy. Pozostawienie zębów zatrzymanych w kości grozi powstawaniem torbieli. Możliwe jest sprowadzenie do łuku tylko niektórych zębów, to zależy to od położenia zęba, wieku pacjenta, stanu i ustawieniu pozostałych zębów. Na ząb naklejamy zamek ortodontyczny wraz z metalowym łańcuszkiem, za który ciągnie aparat ortodontyczny aby ząb przemieścił się na właściwe miejsce. Przesuwanie zęba trwa najczęściej kilka tygodni do kilku miesięcy. Leczenie jest prawie bezbolesne. Alternatywą do sprowadzenia zęba do łuku jest jego usunięcie, pozostawienie w kości grozi powikłaniami. Zabieg prowadzi się w osłonie antybiotykowej. 

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.