Zabiegi wykonywane w ramach chirurgii stomatologicznej:
Chirurgia stomatologiczna obejmuje różnorodne zabiegi w obrębie jamy ustnej oraz jej okolicach, to nie tylko zabiegi ekstrakcji (usuwania) zębów, to także specjalność wspomagająca inne dziedziny stomatologii tj. endodoncja, protetyka, periodontologia, implantologia.
Nasi specjaliści z zakresu chirurgii stomatologicznej prowadzą zaawansowane leczenie chirurgiczne w obrębie jamy ustnej, które często stanowi jeden z etapów kompleksowego leczenia implantologicznego, protetycznego czy ortodontycznego.
Proponujemy Państwu pełen zakres zabiegów z dziedziny chirurgii stomatologicznej, które chirurg stomatolog wykonuje z wykorzystaniem bezpiecznych oraz skutecznych znieczuleń miejscowych.
Utrata każdego zęba ma ogromny wpływ na warunki zgryzowe i funkcje układu stomatognatycznego. Każdy ubytek wymaga natychmiastowego uzupełnienia. Pozostawienie pustego miejsca po utraconym zębie ma poważne konsekwencje w przyszłości.
Brak napięcia w łuku zębowym powoduje wędrówki zębów różnych kierunkach , co w konsekwencji jest przyczyną powstawania węzłów urazowych, które skutkują różnymi dolegliwościami ze strony układu stomatognatycznego.
Dodatkowo kość wyrostka zębodołowego pozbawiona bodźców w postaci naturalnego zęba zacznie zanikać.
Jeśli ząb zostanie prawidłowo wyleczony endodontycznie to nie będzie trzeba go usuwać. Będzie on mógł jeszcze długo pełnić swoje funkcje estetyczne, fizjologiczne i mechaniczne.
Często zęby kwalifikowane do usunięcia, mogą być uratowane dzięki endodoncji mikroskopowej.
Leczenie endodontyczne pod mikroskopem
Wychodząc naprzeciw światowym standardom, aby zapewnić najwyższą jakość leczenia kanałowego (leczenie endodontyczne) nasi lekarze endodonci posługują się wysokiej klasy narzędziami.
Mikroskop zabiegowy – leczenie endodontyczne pod mikroskopem
Leczenie kanałowe, kanałówka pod mikroskopem. Wykorzystują mikroskop zabiegowy, który pozwala powiększyć pole zabiegowe do 27 razy i oświetlić je dodatkowo niezależnym źródłem silnego światła. Dzięki powiększeniu pola zabiegowego możliwa jest identyfikacja wcześniej niewykrywalnych struktur anatomicznych, wizualizacja kanałów korzeniowych, jak również dostrzeżenie obliteracji, przewężeń czy perforacji. Umożliwia to nie tylko perfekcyjne opracowanie i wypełnienie kanałów korzeniowych, lecz również umożliwia wykonanie wielu trudnych zabiegów takich jak:
Leczenie zębów pod mikroskopem Lekarze endodonci Kliniki ESTOMED dysponują dużym doświadczeniem w leczeniu skomplikowanych i powikłanych przypadków endodontycznych.
Przy użyciu najnowocześniejszego sprzętu nasi specjaliści endodonci świetnie radzą sobie z:
W planowaniu leczenia zawsze kierujemy się wskazaniami medycznymi analizując budowę anatomiczną i morfologiczną kości. Poznając pacjentów staramy się sprostać ich oczekiwaniom względem leczenia zarówno pod kątem estetyki jak i funkcji zastosowanych rozwiązań implantoprotetycznych.
Implanty stomatologiczne to małe śruby wykonane z materiałów biokompatybilnych, umieszczane podczas zabiegu chirurgicznego w kościach szczęk. Mają one za zadanie zastąpić korzeń brakującego zęba oraz utworzyć podbudowę dla uzupełnień protetycznych (koron lub mostów ceramicznych). Po umieszczeniu implantu w kości dochodzi do procesu osseointegracji czyli trwałego połączenia żywej tkanki kostnej z powierzchnią implantu.
Etapy leczenia implantów
Diagnostyka i planowanie leczenia:
Diagnostyka i planowanie leczenia obejmuje obszerny wywiad ogólnomedyczny i stomatologiczny. Koncentrujemy się na uzyskaniu informacji na temat schorzeń ogólnych mogących mieć wpływ na planowanie leczenia implantów, poznanie przyczyny utraty zębów, nawyków higienicznych oraz potrzeb i oczekiwań pacjenta. Na tym etapie leczenia wykonujemy potrzebne badania dodatkowe radiowizjografia, pantomografia, tomografia komputerowa. Pozwalają one na ocenę: ilości i stanu kości mającej stanowić podłoże dla wszczepu, stanu zębów sąsiadujących z luką oraz rozmiaru i położenia struktur anatomicznych mogących utrudniać przeprowadzenie zabiegu.
Etap chirurgiczny :
Etap chirurgiczny polega na wszczepienie implantu w odpowiednim położeniu do kości szczęk. Zabieg ten wykonywany jest w znieczulenia miejscowym.
Etap protetyczny:
Po zakończeniu procesu integracji implantu z kością (od 3 do 6 miesięcy) przeprowadzane jest ostateczne leczenie protetyczne, a więc wykonywanie uzupełnień opartych na implantach (np. korony, mosty, protezy).
Zalety implantów
Implantologia to dziedzina stomatologii będąca najbardziej zaawansowaną metodą uzupełniania braków w uzębieniu. Pozwala ona przywrócić piękny i naturalny uśmiech, a przede wszystkim odbudować utraconą funkcję żucia. Uzupełnienia protetyczne – implanty naśladują naturalne uzębienie, zarówno pod względem estetycznym, jak i funkcjonalnym.
Proponujemy implanty typu Branemark Nobel Biocare.
Wyrównanie i prawidłowe ustawienie zębów w łukach zębowych co niewątpliwie wpływa na poprawę estetyki uśmiechu Pacjentów. Badania statystyczne wykazują, iż ponad 60 procent Polaków ma wadę zgryzu. Niestety to nie tylko defekt estetyczny. Prawidłowo skorygowany zgryz eliminuje lub w znaczny sposób ogranicza choroby przyzębia, ścieranie zębów, nieprawidłowości wymowy, przeciążenia zębowe czy bóle związane z nieprawidłową pracą stawów skroniowo-żuchwowych.
Dzięki dynamicznemu rozwojowi współczesnej ortodoncji którą praktykujemy, piękny i równy uśmiech jest możliwy zarówno u małych dzieci jak i dorosłych!
Nieprawidłowości w ustawieniu zębów można zauważyć już po pojawieniu się pierwszych zębów stałych (6-8 lat). Jest to idealny czas na kontrolę ortodontyczną, dzięki której nasze pociechy mogą uniknąć problemów z próchnicą czy wadą wymowy.
Z kolei około 12 roku życia (faza wzrostu) to najkorzystniejszy moment na leczenie ortodontyczne aparatem stałym. W tym okresie można liczyć na szybkie i długotrwałe efekty leczenia ortodontycznego.
Coraz częściej osoby dorosłe świadome korzyści leczenia ortodontycznego decydują się na montaż aparatu stałego.
Żaden wiek nie jest barierą do rozpoczęcia leczenia ortodontycznego!
Serdecznie zapraszamy na konsultację ortodontyczną, na której lekarz wykonuję analizę uśmiechu na podstawie badania wewnątrz ustnego, modeli diagnostycznych i zdjęć rentgenowskich. Po obszernych konsultacjach rekomenduje się najbardziej korzystny dla Pacjenta rodzaj aparatu stałego.
Rodzaje Aparatów Ortodontycznych w Klinika ESTOMED
Aparat stały metalowy standardowy
Aparat stały metalowy standardowy – najczęściej stosowany i spotykany aparat na zębach Pacjentów. Na powierzchnię zębów lekarz nakleja metalowe zamki. Każdy zamek posiada slot, w który ortodonta wkłada łuk i przywiązuje go ligaturami (gumkami).
Aparat stały estetyczny standardowy
Aparat stały estetyczny standardowy – zamki tego aparatu wykonane są z kompozytu lub białej ceramiki, dzięki czemu w ustach Pacjentów wyglądają bardzo estetycznie.
Aparat stały samoligaturujący
Aparat stały samoligaturujący aparat ten posiada nowoczesny system zamków, przez co leczenie ortodontyczne trwa krócej oraz umożliwia rzadsze wizyty kontrolne.
Aparat retencyjny (retainer)
Aparat retencyjny – może być ruchomy lub stały a jego zadaniem jest przystosowanie zębów i dziąseł do nowego ustawienia oraz utrwalenie efektów leczenia ortodontycznego. Po zakończeniu leczenia ortodontycznego konieczna jest faza leczenia retencyjnego.
Aparat Invisalign
Każda innowacyjna cecha systemu Invisalign służy jednemu celowi – uzyskaniu wymarzonego przez Ciebie uśmiechu. Właśnie dlatego miliony osób skorzystały z naszych zdejmowanych, niemal niewidocznych nakładek i w ten sposób odmieniły swoje życie.
Dopasowane do uzębienia konkretnego pacjenta nakładki przesuwają stopniowo zęby. Każde małe przesunięcie oznacza zbliżanie się do nowego uśmiechu – efektywnie, delikatnie i precyzyjnie. Badania kliniczne wykazały skuteczność leczenia Invisalign. W połączeniu z doświadczeniem lekarzy Invisalign, nakładki można wykorzystać do leczenia osób ze skrzywieniami zębów od lekkich do skomplikowanych.
Aparaty ruchome
Przy każdej z metod wybielania zębów, niezależnie również od rodzaju aktywatora należny wziąć pod uwagę możliwość wystąpienia wrażliwości zębów po zabiegu.
Efekt wybielania zębów zależy od podatności szkliwa na działanie nadtlenku wodoru (substancja aktywna w preparatach wybielających), a długość jego utrzymania zależy od diety Pacjenta (kawa, herbata, wino, tytoń), a także od metod higienizacji domowej zębów (częstość szczotkowania, czyszczenie nicią dentystyczną itp.). Dla utrzymania długofalowego efektu zalecane jest wybielanie co 12 miesięcy (tzw. dawka przypominająca).
Jeżeli Pacjent stosuje się do opisanych zaleceń zarówno przed jak i po zabiegu wybielania oraz jeśli metoda wybielania jest dostosowana indywidualnie dla Pacjenta wybielanie zębów jest bezpiecznym zabiegiem.
Przed każda z tych metod wybielania należy przeprowadzić badanie stomatologiczne, które wykluczy ewentualne ubytki próchnicowe, kamień nazębny, ubytki przyszyjkowe, które przed zabiegiem wybielania należy wyleczyć.
Wybielanie zębów odbywa się przy użyciu dwóch metod:
Nakładkowej – metoda polega na wykonaniu dla Pacjenta indywidualnej szyny wybielającej (górnej i dolnej), która jest nośnikiem preparatu wybielającego o niższym stężeniu umożliwiającym przeprowadzanie zabiegu wybielania w domu (szyny wraz z preparatem zakłada się na noc przez 10-14 dni).
Gabinetowej – metoda przeprowadzana jest przez lekarza stomatologa lub higienistkę stomatologiczną, który aplikuje bezpośrednio na zęby preparat wybielający o wysokim stężeniu. Preparat ten jest dodatkowo aktywowany chemicznie, tak aby efekt wybielenia zębów nastąpił już po pierwszej wizycie (po około 1,5 godzinie).
Protetyka stomatologiczna to dział stomatologii, który zajmuje się odbudową utraconych tkanek zębów za pomocą konstrukcji typu, licówek, koron i mostów, uzupełnień ruchomych częściowych i całkowitych, oraz implantów.
Swoim pracom protetycznym stawiamy wysokie wymagania czynnościowe i estetyczne, a zadowolenie pacjentów jest dla nas inspiracją do ulepszania metod naszej pracy. Zrozumienie i uwzględnienie osobistych oczekiwań estetycznych i czynnościowych jest naszą dewizą. Dlatego dużą wagę przywiązujemy do fazy diagnostycznej. Jest ona najbardziej kreatywną i interaktywną częścią całego leczenia.
Dzięki doświadczonym specjalistom umożliwiamy przywrócenie prawidłowej funkcji żucia oraz pięknego i pełnego uśmiechu.
Protetyka – oferta
Stomatologia zachowawcza zajmuje się zachowaniem zębów w ich naturalnym kształcie i kolorze. Dziedzinę tę łączy zapobieganie oraz leczenie skutków najbardziej rozpowszechnionej choroby zębów jaką jest próchnica. W naszych gabinetach każdy stomatolog wykorzystuje najnowszej generacji materiały do estetycznej odbudowy zębów, jak również wysokiej jakości miejscowo działających środków znieczulających dostosowanych do wieku oraz zdrowia ogólnego Pacjenta.
• profesjonalna odbudowa zębów materiałami kompozytowym nowej generacji,
• wybielanie zębów,
• lakowanie zębów